Historia wspólnoty

Rys historyczny

Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym RAFAEL

w Grajewie

 

We wrześniu 2003 r. wikariusz ks. Tomasz Wilga, skierowany do tworzenia nowej parafii w Grajewie, został opiekunem Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Emaus”, działającej przy parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie. Wspólnota ta liczyła około 15 członków, a jej liderem był Dariusz Perkowski.

Jedna z animatorek pod natchnieniem Ducha Świętego poczuła, że Bóg wzywa ją do tworzenia wspólnoty charyzmatycznej w nowym miejscu. Jej rozeznanie zbiegło się z propozycją księdza Tomasza przejścia całej grupy na teren jego parafii. Polecając tę sytuację Bogu w modlitwie, odpowiedzialni wspólnoty podjęli decyzję o tymczasowej zmianie miejsca spotkań grupy w celu tworzenia podwalin pod nową wspólnotę. W grudniu 2003 r „Emaus” przeniosła się do parafii pw. Św. O. Pio.

W kwietniu 2004 r. po raz pierwszy na terenie nowej parafii zorganizowano Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy. Ich owocem między innymi było pozyskanie spośród parafian nowych członków wspólnoty.

W ciągu 2 lat działalności w parafii Św. O. Pio wspólnota „Emaus” powiększyła się liczebnie do ok. 50 osób (rozpiętość wiekowa 16 – 70 lat).

W grudniu 2005 r. odpowiedzialni za wspólnotę podjęli decyzję o podziale grupy. Lider – Dariusz Perkowski wraz z częścią członków wrócił do macierzystej parafii – Trójcy Przenajświętszej. W parafii Św. Ojca Pio została utworzona samodzielna grupa pod opieką ks. Tomasza Wilgi.

W styczniu 2007 r. po modlitwie i dłuższym rozeznaniu zostały przeprowadzone pierwsze wybory świeckiego lidera wspólnoty. Została nim Ewa Wróbel. Służbę tę sprawowała przez dwie kadencje.

W maju 2008 r. zostało rozeznane imię grupy, a w czerwcu odprawiona została Eucharystia wraz z obrzędem chrztu wspólnoty i uroczystym nadaniem jej imienia „Rafael”, które oznacza „Bóg uzdrawia”.

Wspólnota „Rafael” prowadziła działalność ewangelizacyjną między innymi poprzez:

-cotygodniowe spotkania modlitewne;

-comiesięczną adorację Najświętszego Sakramentu;

-comiesięczną Eucharystię z modlitwą o uzdrowienie z udziałem i oprawą  muzyczno-liturgiczną wszystkich grup Odnowy w Grajewie;

– oprawę muzyczno – liturgiczną dwóch Mszy Świętych ( wtorkowej i niedzielnej);

– modlitwę wstawienniczą;

-organizację pielgrzymek na coroczne czuwania wspólnot Odnowy w Częstochowie oraz na wigilię Zesłania Ducha Świętego w Łomży;

– coroczną organizację rekolekcji ewangelizacyjnych – REO wraz z bratnimi, grajewskimi wspólnotami dla mieszkańców Grajewa i okolic;

– sprzedaż dewocjonaliów i książek formacyjnych Odnowy w Duchu Świętym;